Filip Procházka

Filip Procházka - Curriculum Vitae

  • Primární jazyky: Java (Spring, Hibernate), PHP (Nette, Symfony), SQL
  • Zkušenosti s: Python, Bash, C/C++, Go, Ruby, Haskell a další
  • Praxe: programování >17 let, profesionálně >14 let

Práce a projekty

ShipMonk - květen 2022 až současnost

Zavádím Javu do technologického stacku ShipMonku. ShipMonk je historicky (hezky napsaný) modulární monolit v PHP, který narostl do rozměrů, kdy je třeba začít rozsekávat ho do více menších right-sized services (neplést s microservices) a při té příležitosti jsme se rozhodli některé části přepsat do Javy.

Jako první projekt stavíme systém na synchronizaci zákaznických dat s externími systémy (objednávky, skladové zásoby, atd.). Základ aplikace je postaven na Spring Boot, Hibernate a PostgreSQL. Vše je dockerizované a běží v k8s.

Cogvio s.r.o. - březen 2017 až duben 2022

Vedu vývoj aplikací, které slouží k automatizaci v Health & Pharma industry. Naše hlavní témata jsou Market Access, Pharmaceutical Pricing a rozjíždíme další.

Nejvíc času se věnuji vývoji Price Monitoru, který píšeme jako API v Javě (Spring Boot, Hibernate, PostgreSQL, ElasticSearch, ...), nad kterým je UI v JavaScriptu. Součástí systému je i pipeline na zpracování dat o lécích, do které lejeme vyšší desítky zdrojů. Celý systém běží na AWS a aplikace samotná pak v Dockeru.

Lavito.cz - únor 2016 až leden 2017

Učil jsem se Symfony pod vedením Vaška Purcharta lépe psát skvěle navrhnuté, čistě napsané a výborně otestované aplikace.

Rohlik.cz Velká Pecka s.r.o. - červenec 2014 až listopad 2015

V Rohlíku jsem měl velice podobnou pozici jako v Damejidlo, ale kvůli rychlosti vývoje jsem dělal více minimalizaci škod (a technického dluhu), než nějaké systematické navrhování.

Nejvíce mě bavilo doladit nastavení HTTPS a nasazení ElasticSearche, který nám nesmírně pomohl s výkonem. Přepisoval jsem také custom geocodery na opensource variantu a jako úplně poslední věc jsme s Jirkou Pudilem psali vlastního klienta pro ČSOB platební bránu.

Damejidlo.cz Pizza Time s.r.o. - leden 2013 až červenec 2014

Moje pozice byla něco jako architekt systému, protože z velké části jsem konzultoval s týmem většinu technických rozhodnutí, ale především jsem programoval.

Po nástupu jsem vedl postupný přepis aplikace na Doctrine 2, což jsme dělali průběžně, protože jsme si nemohli dovolit zastavit vývoj na několik měsíců. A jako jednu z úplně prvních věcí jsem do projektu vnutil Composer a Nette/Tester a začaly se psát testy.

Nasazoval jsem Redis na sessions a cache, HTTPS na celý web, RabbitMQ, Monolog a Papertrail a pár dalších technologií.

Fulltime opensource - září 2011 až leden 2013

Víc jak rok jsem byl z vlastního rozhodnutí nezaměstnaný a žil jsem z úspor a drobných projektů, abych si mohl programovat pro radost a pořádně se zlepšit. A věřím, že se to vyplatilo :)

D3 Network - září 2010 až září 2011

Moje úplně první "opravdová práce" na HPP a první zkušenost s prací v kolektivu. Nastoupil jsem do této firmy hned po škole, když jsem si s Nette hrál teprve chvilku. Programoval jsem zde systém na sjednávání smluv pro pojišťovnu Triglav. V současnosti už firma neexistuje.

Začátky

Web jsem objevil někdy v roce 2004 a hned jsem věděl, že je to něco, co mě bude v budoucnu živit. Nejprve jsem si hrál s HTML a CSS a později s JavaScriptem, ve kterém jsem tehdy ještě neprogramoval, ale jen lepil dohromady kusy kódu z internetu. Koupil jsem si knihu CSS Kaskádové styly od Petra Staníčka a naučil se kodeřině. Ta mě omrzela na střední škole, když jsem objevil PHP a začal se učit programovat. Bylo to v době, kdy první hostingy teprve nasazovaly PHP 5.2 a scripty se musely psát s koncovkou .php5.

Open-source

Kdyby (CMS)

Na střední škole jsem se rozhodl, že napíšu to nejlepší CMS a vydělám na něm balík. Na první verzi jsem udělal několik webů, ale brzy jsem začal zjišťovat kolik toho ještě neumím a CMS umřelo na moje odhodlání udělat ho nejlépe jak umím, což znamenalo, že jsem ho během několika let desetkrát přepsal od nuly (a nikdy to nedokončil).

Následně jsem objevil Nette Framework a s ním začalo další kolo přepisování, které do dnes neskončilo. Dostal jsem ale rozum a začal projekt sekat na menší užitečné části, které se dají používat v různých aplikacích.

Nette Framework

Framework jsem aktivně používal cca 10 let. Snažím se radit na fóru, a když mi to čas dovolí tak do něj přispěju nějakým pullrequestem.

Ostatní

Můj osobní github profil je plný různých projektů, se kterými jsem si hrál nebo jsem je forkl, abych do nich přispěl. Nejzajímavější z nich, byť maličko starší, je rozpracované fórum, které je postavené na Nette, Doctrine 2 a Kdyby balíčcích.

Vzdělání

Nejvyšší dosažené vzdělání: Vysokoškolské bakalářské

  • Masarykova univerzita - Aplikovaná informatika - 2014 až 2017, zakončeno státní zkoškou
  • SPŠ Jedovnice - 2006 až 2010, zakončeno maturitou
  • Gymnázium Velké Pavlovice - 2002 až 2006

Ostatní informace

Jazyky
Čeština (rodilý), Angličtina (B2)
Řidičský průkaz
B