Kdyby/Monolog + syslog + papertrail

U každé aplikace, která vydělává nějaké peníze, dříve nebo později zjistíte, že potřebujete logovat někam co se děje a co kdo udělal. Někteří k tomu používají databázi a _audit tabulky, ale ty se nehodí na všechno. Někdy je prostě jednodušší to nasázet do souborů, a pak už se k nim nikdy nevrátit, protože to nikoho nebaví chodit kontrolovat :) Ale co si budem, v té databázi by to taky nikdo nekontroloval :)

Kombinaci nástrojů z titulku používáme v DameJidlo.cz i Rohlik.cz a budu ji rozhodně používat všude kde to půjde, pojďme si ukázat proč a jak :)

Monolog

Do nedávna jsme používali “hloupé”

Nette\Diagnostics\Debugger::log($nejakaZprava, 'emaily');

což je takové chytřejí file_put_contents(). Pěkně to vytvoří soubor log/emaily.log a do něj uloží obsah proměnné $nejakaZprava. Používali jsme to úplně na všechno co vás napadne, ale pak jsem si řekl, že by to určitě šlo i čistěji, bez statiky.

Symfony svět používá masivně nástroj Monolog, takže jsem ho vyzkoušel a okamžitě vznikl balík kdyby/monolog

Používá se velice jednoduše - tam kde chcete něco logovat tak si pošlete třídu Monolog\Logger a voláte metody, které indikují závažnost.

use Monolog\Logger;

class EmailQueue extends Nette\Object
{
  /** @var Logger */
  private $logger;

  public function __construct(Logger $logger)
  {
    $this->logger = $logger;
  }

  public function operation()
  {
    try {
      // some logic
      $this->logger->addDebug('povedlose');

    } catch (SendingFailed $e) {
      $this->logger->addWarning('fail: ' . $e->getMessage());
    }
  }

}

Je trošku stupidní, že kvůli kompatibilitě s PSR tam mají všechny metody 2x, tedy addWarning i warning (a dokonce i warn), ale zase tak moc mě to netrápí, prostě si vyberte jednu konvenci a ty používejte :)

(r)syslog

Monolog má nějakých plus mínus 40 handlerů, což jsou různé služby, kam může zprávy přeposílat. Ať už na lokálním systému nebo na nějaký vzdálený.

Jednou z nich je právě linuxový syslog, do kterého můžete velice efektivně naládovat zprávy a on je pak piánko rozroutuje podle vašich pravidel.

Skvělé na tom je, že dokáže routovat i do vzdálených uložišť. O tom ale až za chvilku.

Kdyby/Monolog => syslog

Nainstalujeme kdyby/monolog pomocí composeru a aplikaci si pojmenujeme

extensions:
  monolog: Kdyby\Monolog\DI\MonologExtension

monolog:
  name: damejidlo

Přidáme handler, který bude všechno posílat do syslogu

monolog:
  handlers:
    - Monolog\Handler\SyslogHandler('damejidlo', 'local4')

Proč local4? Nemám ponětí, byl to první volný kanál na VPS kde nám běží projekty, tak ho prostě používám všude :)

Uživatelé NewRelicu, stejně jednoduše přidají handler na NewRelic

monolog:
  handlers:
    - Kdyby\Monolog\Handler\NewRelicHandler(Monolog\Logger::NOTICE)

    # v Nette 2.1 možná budete muset použít trik:
    # Kdyby\Monolog\Handler\NewRelicHandler(::constant('Monolog\Logger::NOTICE'))

A pokud používáte nějaký jiný tool na integraci NewRelicu do Nette, tak v něm doporučuji zpracování chyb vypnout, ať se to nemlátí.

Výborné je, že můžete mít těch handlerů hromadu a každému by měl jít nastavit minimální level chyby, který je zajímá. Všimněte si například, že do SyslogHandler level nenastavuji a nechávám vychozí DEBUG, tedy tam bude padat úplně všechno, ale mezi DEBUG a NOTICE je ještě INFO, viz api. To znamená, že NewRelicHandler nebude přeposílat zprávy které jsou DEBUG nebo INFO, ale všechny závažnější už ano.

Jak už je zvykem, kdyby/monolog za vás řeší kompatibilitu s Nette napříč verzemi od 2.1 až do 2.3-dev a přidává cukrlátka.

Například vlastní NewRelicHandler v Kdyby. Monolog přímo obsahuje vlastní NewRelicHandler, ale ten háže výjimky, když není v PHP extension na NewRelic a tím pádem pak musíte řešit podmiňování registrace služeb a to je prostě otrava… Takže jsem ho podědil a moje varianta se chová tak, že když není NewRelic nainstalovanej, tak se jednoduše ignoruje. Ale samozřejmě pokud rádi trpíte, tak není problém zaregistrovat původní handler :)

Dalším takovým cukrlátkem je, že když nenastavíte žádné handlery, automaticky se zapne fallback, který zapisuje logy do složky log/, jak jsme všichni zvyklí. My máme s logy dlouhodobě problémy (je jich moc), takže je vůbec na lokální systém neukládáme a rovnou je tlačíme do syslogu. Proto se úplně stejně chová i kdyby/monolog a v momentě kdy přidáte vlastní handlery, tak se fallback co zapisuje do log/ sám nezapne. Pokud tedy chcete stále zapisovat do log/, jednoduše nastavte

monolog:
  registerFallback: yes

Což se hodí zejména na locahostu, jinak toho moc neodladíte :)

A tím se konečně dostáváme k hlavnímu důvodu, proč jsem tohle všechno podstupoval - papertrail.

Papertrail

Určitě to všichni znáte, máte jeden server a tak na logy občas kouknete. Jenže pak zjistíte, že v tom máte buďto nehoráznej bordel, nebo začaly přibývat servery a kdo by ty logy furt kontroloval a nedej bože když v nich potřebujete něco najít.

Tenhle problém neskutečně elegantně řeší služba papertrailapp (affil link, díky), která umí logy za pár šupů agregovat a strašně elegantně v nich hledat.

Vytvořit účet a začít na papertrail posílat logy je úplně stupidně jednoduché. V mém případě to tedy bylo nakopírovat na konec souboru /etc/rsyslog.conf následující řádek a restartovat službu rsyslog.

*.*     @logs2.papertrailapp.com:12345

V ten moment mi začalo do papertrailu padat všechno, co mi ve VPS teče přes rsyslog. Například jsem poprvé v životě zjistil, že k sshd existuje log a konstantně se mi snaží VPS hacknout číňani :)

monolog-papertrail-cn-hacking-vps

Výsledek

Pokud jste všechno správě nastavili, zkuste například vlézt na stránku, která na vašem webu neexistuje a koukejte co spadne do logu :)

monolog-papertrail-archivist-access-info

A nebo pokud bych byl tak hloupej, že bych si na produkci zakomentoval nějakou property, tak uvidím tohle

monolog-papertrail-archivist-exception

A protože jsem si nastavil i reportování do NewRelicu, tak po chvilce se objeví i tam :)

monolog-newrelic-errors

Samozřejmě budou vidět i všechny zprávy, které tam pošlete pomocí Monolog\Logger::addInfo() a dalších metod.

My si například posíláme do papertrailu úplně všechny odchozí smsky a u emailů komu jdou a předmět. Na serverech tyhle věci zabíraly nechutné množství místa a takhle se nám samy po měsíci archivují na S3, protože to papertrail taky umí automaticky, pokud mu to nastavíte :)

Cokoliv vás zajímá, tak si můžete kdykoliv v logu vyhledat a jednotlivé searche si můžete “záložkovat”. Když v nich pak něco přibude, tak je papertrail umí i někam posílat. Například na PagerDuty, které vám pošle SMSku, nebo notifikaci na smartphone :)

A pokud neplánujete používat papertrail, tak vyzkoušejte aspoň Kdyby/Monolog :)

Have you found a typo? Fix me

Autor:

comments powered by Disqus